České korunovační klenoty na dosah v ústeckém muzeu

V jarních měsících se v Muzeu města Ústí nad Labem uskuteční výstava k připomenutí výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. Výstavní projekt se zaměří nejen na samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především na fenomén Českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu – na dosah a bez mnohahodinových front.

Hlavní exponáty ve speciální vitríně doplní zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie opředené různými legendami. Rozšířený koncept výstavy se zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie – krále a císaře Karla IV.

Kromě samotných mistrovských replik klenotů představíme i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období středověku – např. kopie zbraní, mincí, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Expozici doplní interaktivní prvky pro malé i velké návštěvníky (meč štěstí).

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské, aktuálně také repliku cášské koruny. Na mnohasethodinové realizaci zlatnických prací se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři – manželé Cepkovi. Detaily postupů výroby zachycuje doprovodné video.

7. 4. – 28. 5. 2017

Muzeum města Ústí nad Labem, Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

otevírací doba: út–ne, 9.00–18.00 hod.

web: www.muzeumusti.cz (= bližší info o vstupném) a www.ceskekorunovacniklenoty.cz

kontakt pro média: Mgr. Petr Lukas (produkce, propagace, marketing), tel.: +420 605 972 588